Orta Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğünde Başarılı Operasyon

05.02.2019


Ekvador’dan Mersin Limanı’na gelen 5 konteyner, sistem tarafından kırmızı hatta yönlendirildi. Muayene memuru meslektaşlarımız tarafından konteynerler detaylı inceleme yapılabilmesi için X-Ray taramasına sevk edildi. 


X-Ray taramasında konteynerlerin birinde şüpheli yoğunluk tespit edilmesi üzerine konteynerler detaylı aramaya tabi tutulması amacıyla arama hangarına sevk edildi. Savcılık Makamından alınan arama kararı ile Mersin Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ile Mersin İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince müşterek operasyona geçildi.

Muzların Arasına Gizlenmiş 

Detaylı fiziki araması yapılan konteynerde beyana uygun yasal yük olan muzların arasına gizlenmiş vaziyette toplam 530 pakette yaklaşık 615 kilogram kokain ele geçirildi. Ele geçirilen kokainin değerinin yaklaşık 184 milyon lira olduğu belirlendi.

Öte yandan Ticaret Bakanlığı sistemleri üzerinden yapılan incelemede söz konusu konteynerin alıcısı olan firmanın iki ortağı tespit edildi. Daha önce herhangi bir ithalat ve ihracat işlemi olmayan firmanın ortakları Savcılık Makamının talimatı doğrultusunda gözaltına alındı. 

Başta meslektaşlarımız olmak üzere Bölge Müdürümüz Sayın Fikret EROL ve emeği geçen camiamızın ve kolluk kuvvetlerinin tüm çalışanlarınızı tebrik ederiz.

Gümrük Muayene Memurları Derneği 
Yönetim Kurulu