3600 EK GÖSTERGE TALEBİ

06.05.2022Dernek Yönetim Kurulumuz tarafından bazı kamu personeline verilmesi gündemde olan Ek-Gösterge 3600 için Gümrük Personelinin de dâhil edilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisindeki Partilerin grup başkanlıklarına talebimizi içeren yazı gönderilmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın takdiri ve 2021 yılı içerisinde yapılan Kamu Görevlileri Toplu Sözleşme Görüşmeleri sonrasında bazı unvanları taşıyan kamu görevlilerinin maaşlarında yer alan ek gösterge rakamlarının 3600’e çıkarılması için çalışmalara başlanılmıştır.

Yapılan bu çalışmalarla ek göstergeden yararlanacak kamu görevlilerinin belli unvanlarla sınırlandırıldığını ve haftanın 7 günü 24 saat esasına göre hizmet vermekte olan gümrük çalışanlarının ve Gümrük Muayene Memurlarının bu çalışmaya dâhil edilmediğini anlaşılmaktadır.

Gümrük işlemleri başta kara, hava ve deniz sınır kapıları olmak üzere ülkemizin 7 bölgesinde yerine göre çok zor iklim ve güvenlik koşullarında, ülkemiz içerisinde faaliyet gösteren suç ve terör örgütlerinin ilk hedefi, sınırlarımız dışında faaliyet gösteren suç ve terör örgütlerinin öncelikli hedefi ve ticaret savaşlarında ülkemizin zafiyet göstermesi için yabancı devletlerin bekledikleri bir ortamda, gümrük çalışanlarının bütün olumsuzlukların üzerinden gelmesini sağlayan vatan sevgisi ve görev bilinci ile fedakârlıklarla gerçekleştirilen işlemlerdir. Bu bağlam da bazı unvanlı memurlara tanınmak istenen 3.600 ek gösterge hakkından gümrük çalışanlarının ilk sıralarda faydalanması beklenmektedir.

Başta “Muayene Memurları” olmak üzere tüm gümrük teşkilatımızın Ek-Gösterge 3600’ü birçok unvandan daha çok hak ettiği aşikâr olup gümrük çalışanlarının da buraya dâhil edilmesini talep etmekteyiz.