HAKKIMIZDA

Gümrük Muayene Memurları Derneği, mesleki dayanışma derneği olarak 28.03.2000 tarihinde 22 üye ile İstanbul’da kurulmuştur.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nda halen sayısı iki bini aşan “Gümrük Muayene Memuru” görev yapmakta olup, Gümrük Muayene Memurları Derneği de (GMMD) 2000 yılında; mesleki dayanışma ve kariyer bir meslek olma amacıyla kurulmuş, mevzuat içerikli kitap ve üç ayda bir yayımlanan Divan isminde dergi çıkaran bir sivil toplum örgütüdür. 2000 yılından bu yana «Gümrük Muayene Memurlarının» KPSS A düzeyi kariyer bir meslek grubunda yer alması için mücadele etmektedir.

 

 

MİSYONUMUZ

Üyelerimizin yasalardan doğan hak ve menfaatlerini koruyarak geliştirmek, Muayene (Kontrol/Denetim) Memurluğu mesleğinin hak ettiği yer olan A grubu Kadroya geçişini sağlamaktır. Fiilen uzmanlık gerektiren bir denetleme ve kontrol işini icra eden Muayene Memurlarının çözüm odaklı ve proje bazlı hizmet anlayışıyla Bakanlığımıza çalışmalarında yardımcı olmak, Gümrük işbirliği konularında rapor ve çalışmaları hazırlamak, mesleğin etik kurallarının korunmasını sağlamaktır.

 

 

VİZYONUMUZ

Ülkemizin ekonomik anlamda sınırlarının fiilen denetimini yapan bir meslek grubu olan üyelerimizin, Gümrük Kanun ve yönetmeliklerinden aldığı yetki ile Uluslararası Ticaret ve eşya hareketlerini, ülke ekonomisi ve Milli güvenliğine katkı sağlayacak politikaları uygulamak ve Ülkemizin çıkarları doğrultusunda görev yapmak.

TARİHÇE

Gümrük Muayene Memurları Derneği, mesleki dayanışma derneği olarak 28.03.2000 tarihinde 22 üye ile İstanbul’da kurulmuştur.

Derneğimizin amacı; yasalarla belirlenen sınırlar içinde kalmak suretiyle, Gümrük Muayene Memurları’nın birlik ve beraberliğini, karşılıklı dayanışma ve yardımlaşmasını, üyeler arasında bilgi akışı, eğitim ve bilgilendirme yolu ile muayene memurluğu mesleğinin kalitesini arttırmak ve etik kurallarını geliştirmek, üyelerin hak ve menfaatlerini korumak, hayatın diğer alanında karşılaşacakları sorunların çözümünde yardımcı olmaktır.

Gümrük Muayene Memurları Derneğinin kurumsallaşmasında kurucular kurulu ile kurulduğu günden bu tarafa yönetim kurulunda görev yapan gümrük muayene memurlarına yaptıkları katkılar ve özverili çalışmaları için teşekkür eder, saygılar sunarız.